15 Kasım 2007 Perşembe

30 bin tekne var 4 bini Turk bayrakli

30 bin tekne var 4 bini Türk bayraklı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yüksek vergilerden muaf olmak için yabancı ülke bayrağı taşıyan yat ve tekne sahiplerine vergi müjdesi verdi.
15 Kasım 2007 / 11:11ReklamYüksek vergi yüzünden başka ülke bayrağı çeken tekne sahipleri için iyi haber... “Çoktan kaldırırdık. Ancak ’garip gurebanın vergisini kaldırmayıp, yat sahiplerininkini kaldırıyorsunuz’ eleştirilerinden çekindik” diyen Ulaştırma Bakanı, 2008’de vergi oranlarının düşürüleceğini açıkladı

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yüksek vergilerden muaf olmak için yabancı ülke bayrağı taşıyan yat ve tekne sahiplerine vergi müjdesi verdi. Yat ve teknelerden alınan MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) oranlarını indireceklerini söyleyen Yıldırım, bu indirimin 2008 yılı içinde yapılacağını belirtti.

“Bu ayıbı kaldıralım”

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün Ulaştırma Bakanlığı bütçe görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldırım, 2008 yılı projeleriyle de ilgili bilgi verdi. Denizcilik sektörüne ilişkin konuşurken, konunun yatlarda uygulanan yüksek oranlı MTV’ye gelmesi üzerine Bakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Yatlarda MTV ciddi bir engel oluşturuyor. Yatçılar, vergi yüzünden başka ülke bayrakları çekiyor. Bu da onurumuza dokunuyor. Bu noktada çalışma yaptık. Maliye Bakanlığı’yla anlaştık. Muhalefetin desteğiyle bu ayıbı kaldıralım. Bunu çoktan kaldırırdık ama başta muhalefetin, ’Garip gurebanın vergilerini kaldırmıyorsunuz, yat teknelerininkini kaldırıyorsunuz’ eleştirilerinden çekindik. Bu yüzden çalışmayı geciktirdik.”

Yıldırım, hazırlanan düzenlemenin 2008 yılı içinde hayata geçirileceğini söyledi. Bgüne kadar sorunun çözümü için masaya gelen çok sayıda öneri oldu. Ancak şu anda üzerinde durulan en somut plan, Avrupa ve ABD’de olduğu gibi “Vergi denizden para kazanandan alınsın, kazanmayandan alınmasın” planlaması oldu.

8 metre ve 25 beygir gücünün altındaki altındaki özel yat ve teknelerde MTV’nin kaldırılması, bu kıstasın üzerindeki teknelerde ise düşük miktarlı MTV uygulanması üzerinde durulduğu öğrenildi.

Hakkari’ye havaalanı

Bu arada Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2007 yılı yürütülen faaliyetlerle ilgili bilgi vermesinin ardından milletvekillerinin “Neden ülkenin doğusuna, örneğin Hakkari’ye hiç yatırımınız yok” eleştirilerine, yeni bir haberle karşılık verdi. Bakan Yıldırım, “Burada açıklamış olayım. Hakkari’nin Yüksekova ilçesine havaalanı yapacağız.

2008 yılı içinde çalışmalara başlıyoruz. Hem güvenlik hem de ihtiyaç bakımından bunu önemsiyoruz” dedi.

150 beygirlik motoru olan teknenin yıllık vergisi 9 bin YTL

* Maliye Bakanlığı’nın 2007 yılı için belirlediği tarifede, 20 beygir gücündeki bir teknenin sahibi yılda 394 YTL MTV öderken, 50 beygir gücündeki bir tekne için ödenecek MTV tutarı ise yılda 1.315 YTL’yi buluyor. 100 beygir gücündeki bir tekne sahibinin ödeyeceği MTV tutarı 3 bin 290 YTL’ye ulaşıyor. 150 beygir gücüne sahip teknelerde MTV tutarı ise 8 bin 940 YTL’yi buluyor.

30 bin tekne var 4 bini Türk bayraklı

* Türkiye’de özel tekne sayısı 30 bini geçmesine rağmen, Maliye’nin MTV ile ilgili istatistiklerinde, elindeki kayıtlı özel yat ve tekne sayısı ancak 4 bine ulaşıyor. Türkiye’de yat ve özel teknelere uygulanan vergi sistemi herhangi bir Avrupa ülkesi ve ABD’de yok. Özel tekne ve yat sahipleri gibi ticaret yapmayanlardan hiçbir vergi almayan İngiltere ile ABD, Türk yatçılarının en kolay “bayrak” alabildikleri ülkeler olarak sıralanıyor.Ama sadece yatı olanlar için.

Gür’ün teknesi de İngiliz bayraklı

Ulaştırma Bakanı Yıldırım’ın verdiği MTV indirimine sevinecekler arasında, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Başbakan Tayyip Erdoğan’ı ve ailesini teknesinde ağırlayan Remzi Gür de bulunuyor. Gür, yüksek vergiden kurtulmak için Jasmin isimli teknesine İngiliz bayrağı çekiyor. Gür’e ait Jasmin isimli yatın kıç bölümünde bağlı olduğu liman Londra olarak görülüyor. Bakan Yıldırım önceki akşam Meclis’te indirimi müjdelediğinde bazı milletvekilleri Remzi Gür’ün teknesini kastederek, “Başbakan da, İngiliz bandırası yerine Türk sularında kendi bandırasıyla dolaşabilecek” yorumunu yaptı.

Öte yandan Ulaştırma Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında CHP'li vekiller şaraplarda da verginin çok yüksek olduğunu söyleyince, Ulaştırma Bakanı espiriyi patlatıp,"Milletin ayık gezmesi lazım" dedi.

Hiç yorum yok: